„Medžiotojų užeiga“ – vienintelis nuo sovietinių laikų veikiantis Kauno restoranas, įsikūręs buvusiuose rūmuose.

Rotušės aikštės 10-ojo namo istorija

Zabielų giminės herbas

Šiandien Medžiotojų užeigos kiemelyje kabo Zabielų giminės herbas.

Žmonės. Senamiesčio tyrinėtojų užrašuose šis pastatas vadinamas Zabielų namais, nes vieni žinomiausių jo savininkų XVII–XVIII amžiuje buvo turtingi Kauno miestiečiai Zabielos.

XIX a. pradžioje Zabielų šeimos turtas perėjo gydytojui Juozapui Kovalskiui, kuris čia gyveno apie 20 metų. Bet Kovalskis nebuvo toks žymus, kaip jo kaimynas. Gretimame Jėzuitų gimnazijos pastate 1819–1823 m. gyveno ir mokytoju dirbo lenkų poetas Adomas Mickevičius. Tuo metu jis buvo įpratęs lankytis gydytojo J. Kovalskio namuose ir gana artimai draugavo su jo žmona Karolina, tiesiog buvo ją įsimylėjęs. Matyt, tai nebuvo didelė paslaptis visam Kaunui, nes šis namas iki šiol išsaugojo A. Mickevičiaus „meilės lizdo“ reputaciją. 

Kovalskiai čia neužsibuvo – 1832 m. šeima pardavė namus Fišeriams, kurie juos valdė daugiau nei šimtmetį, nuomodami butus kauniečiams. Viename iš jų XIX amžiaus pabaigoje gyveno lietuvių literatūros klasikas Antanas Baranauskas. Čia jis praleido 13 metų. Būtent šiame Rotušės aikštės name, A. Baranauskas sudarė pirmuosius lietuviškus matematikos terminus. 

Pastatas. Zabielų namas iki mūsų laikų ne kartą keitė išvaizdą. 

Buvęs renesansinis namas XVIII a. pabaigoje rekonstruotas į klasicistinį, pakeistas planas, pagrindinio fasado viduryje pristatytas keturių kolonų remiamas balkonas. Šitokia fasado kompozicija iš dalies pakartojo priešais aikštėje stovėjusios Rotušės prieangio formą. Tuo pat metu panašus balkonas su kolonomis pristatytas ir prie Siručių rūmų (dabartinis Maironio lietuvių literatūros muziejus). Visi jie sudarė darnų klasicistinių elementų junginį. Deja, ši kompozicia iki mūsų dienų neišliko.

Tarybiniais 1961–1964 metais pastatas restauruotas pagal architektės Dalijos Zareckienės projektą. Klasicismo stiliaus balkonas buvo nugriautas, pakeisti kiti fasado elementai, pastatui grąžintas renesansinis gyvenamojo namo fasadas.

Zabielų namas vertingas kaip statinys, kuriame ženkli trijų epochų – gotikos, renesanso ir klasicizmo arcitektūra.

 

Zabielų namo fasadas

Klasicistinis Zabielų namo fasadas (iki 1961 m. restauracijos).

Išraiškingas skliautas virš buvusio įvažiavmo – cilindrinis su lunetėmis, papuoštas susikertančiomis tinko briaunomis ir skrituliais. 2002 metais atliekant remonto darbus buvo aptikti ir užkonservuoti originalūs skliautų piešiniai.

Didžiausias pastato pasididžiavimas tai seniausia išlikusi, gretimam pastatui priklausiusi, vakarinė pirmo aušto siena – klasikinis gotikinio plytų mūrijimo pavyzdys.

Restorano Medžiotojų užeiga istorija

1965 metais pagal architekto Vytauto Parčiausko projektą pirmame aukšte įrengta Medžiotojų užeiga, o antrame palikti butai. 1968 metais ten buvo įkurtos menės, kurias puošė dailininkų Vytauto Valiaus, Sigutės Valiuvienės, Vinco Kisarausko, Leonardo Tuleikio ir Aloyzo Stasiulevičiaus tapybos darbai. 

2002 metais buvo atlikta restorano Medžiotojų užeiga rekonstrukcija. 

Pagrindinė restorano salė iki rekonstrukcijos

Pagrindinė restorano salė iki 2002 metų rekonstrukcijos

Rudoji menė 1968-2002 metais

Rudoji menė 1968-2002 metais

Land Art‘o kiemelis

2020 metų vasaros pabaigoje lankytojams duris atvėrė restorano vidinis kiemelis. Vienintelis toks Kaune – su savo istorija ir žymaus floristo Marijaus Gvildžio kurtais žemės meno kūriniais. Kūrybingai išnaudota autentiška, kelis šimtus metų skaičiuojanti erdvė tapo savotiška meno galerija po atviru dangumi, o į kiemą, kuriame iki tol sukdavosi tik restorano personalas, gaivaus gėrimo ar sultingo žvėrienos kepsnio kviečiami užsukti miestiečiai ir Kauno svečiai.

Land Art‘o kiemelis
Land Art‘o kiemelio dekoracijos
Renginys Land Art‘o kiemelyje
Land Art‘o kiemelis naktį

Shaping the future